Как малчуганите да си пишат редовно домашните, да четат повече от 20 стр. от книга дневно, да си подреждат редовно стаята, да изхвърлят чужд боклук, да помагат на възрастните хора и да вършат още много други дейности, без да хленчат и да се оплакват? Отговорът е намерен. Доказва го опитът на Централен полицейски Таекуон – До клуб – България, който успешно реализира проекта „Таекуондо за ума: Вземи черен колан“ по програмата Еразъм + на Европейския съюз.
„България стана пионер в този иновативен проект“, подчерта с гордост председателят на Централния полицейски Таекуон-До клуб Венцислав Игнатов. Партньори са Федерацията по Куадратлон в Гърция и Таекуон-До клуб АНАС в Словения.
Днес в Пресклуб „България“ Венцислав Игнатов, ръководителят на проекта Бисер Манчев, треньорът Явор Тасев и Ясмина Андреева – майка на 2 деца представиха съдържанието и ефективността на проекта. Идеята е успоредно с развитието на спортните умения в залата за тренировки, да се постига хармонично личностно изграждане на децата между 7 и 11-годишна възраст. Обхванати са над 100 деца. В проекта е заложено за 6 месеца детето да заслужи най-високата степен на духовно развитие като всеки месец трупа точки в книжката за оценяване и самооценка. В системата се включват и бонус точките от треньора по Таекуон-До и от учителя в училище. Участват и родителите, които възнаграждават с 3 точки детето си за всеки ден, когато то е направило нещо стойностно от списъка.
В началото, преди първия месец, както и след последния месец всеки родител попълва анкета с 15 въпроса и 5 степени на отговор за своето дете. Така много ясно се вижда ползата за родителя от проекта. „Ако детето не успее да се пребори за най-високата степен /черен колан/, взема друг колан, жълт, зелен, важното е да има подобрение“, сподели В. Игнатов. „Ползата е и за децата, и за родителите“, категорични са Б. Манчев и Я. Тасев от Централния полицейски Таекуон-До клуб.
„В ерата на компютрите и смартфоните децата стават все по-изолирани, губят връзката с живото общуване. С тази система за оценка на личността се учат на комуникация, на съпричастност“, хвали се г-жа Андреева, чиито 2 деца, на 7 г и на 11 г, тренират Таекуон-До. За майките и бащите, погълнати от работа, предимството е, че иновативният подход ги връща при децата им и ги кара да общуват в семейната среда, стана ясно на пресконференцията. Венцислав Игнатов подчерта, че единствено по критерия игра на компютър/смартфон по-малко от 30 мин на ден не е отбелязано подобрение поради избухналата пандемия от КОВИД-19, която закова децата вкъщи на дистанционно обучение.
„Вече сме одобрени за продължаване на този проект“, похвали се В. Игнатов. При това, иновацията разширява територията си – за следващия програмен период са набелязани нови партньори в лицето на Румъния и Северна Македония.