Отивам в Париж за медал, заяви Мирела месец преди Олимпиадата
Първата българка – световна рекордьорка в скока на височина, олимпийската вицешампионка от Мюнхен 1972 и бронзова медалистка от Монреал 1976 г Йорданка Благоева и най-младата й последователка – олимпийската вицешампионка от Рио2016 Мирела Демирева- днес гостуваха в поредицата на пресклуб „България“ и сп. „Атлетика“ „Българските имена на Царицата“, посветена на вековния юбилей на леката атлетика у нас. В проявата участва и президентът на родната федерация Иван Колев.
Легендата Благоева се върна към незабравимите спомени от Игрите в Мюнхен, когато летвата пада чак цели 17 сек. след последния й опит и тя научава за това впоследствие . Гордата българка със силен дух понася болката и разочарованието, че остава със сребро и след завръщането си на родна земя всички състезатели излизат в почивка, а само тя подновява незабавно тренировките си под ръководството на своя наставник Петър Димитров, недоволен от резултата й и търсещ ново състезание за поправка. 20 дни ни по-късно в Загреб поставя световния рекорд над летвата от 194 см.
По-ценен е олимпийският медал, защото световен рекорд можеш да поставиш по всяко време, а олимпийски медал имаш шанс веднъж на 4 години да спечелиш, каза босоногата кралица, както са наричали някога голямата ни атлетка, която скачала боса поради липса на шпайк за маховия крак.
„В Монреал изобщо не исках да ходя. Бях 13-а и нямаше смисъл“, разказа Й. Благоева. Тя доказва, че късметът е на страната на силните и можещите и печели бронзовия медал. Състезанието е много дълго, часове наред трябва да поддържаш топлината, но да не прегрееш, подчерта олимпийската вицешампионка и бронзова медалистка спецификата на издържливостта в скока на височина.
„Това момиче много го обичам“, обърна се Й. Благоева към Мирела Демирева, която е амбицирана за втори път след Рио 2016 да се върне с олимпийски медал. „Отивам в Париж за медал. Вярвам, че мога да скоча над 2 м“, каза Мирела. „Не искам да лежа на стари лаври. Не ми е трудно да се мотивирам“, продължи упоритата атлетка.
„Години преди Рио бях на едно състезание във Франция. Блъсках на 185 см, бях много нещастна. Тогава на закуска имаше едно захарче, което беше увито в една хартийка с изображение на Бразилия. Сложих си хартийката в портмонето“, сподели олимпийската вицешампионка, която вярва, че това талисманче й е помогнало за успеха. „Другото, което доведе до Рио е, че продължавах да вярвам в себе си. Казвам го заради младите състезатели, всички те мечтаят за Олимпийски игри“.
Мирела продължи с емоционална изповед за магичното влияние на атмосферата на Игрите върху участниците:
„Те са един празник на човечеството, една социална утопия. Когато влезете в олимпийското селце, има етика и принципи какво означава да си олимпиец. Уважението и радостта, с които всеки подхожда към конкурентите си. Когато се връщаш от Олимпиада, гледаш на света по много различен начин. В Рио беше като приказка – имаше огромно напрежение, защото всичко зависеше от мен. Беше страхотно, много щастлива, че имах шанса – има много талантливи и работливи хора, но не им се получава в точния момент. Надявам се, че в живота си ще върна всичко, което съм получила. Много са ме подкрепяли през годините. Надявам се, че човекът, който станах след Рио, ще продължи да допринася за нашето общество и за нашия спорт“, завърши тя.
“За мен е важно да правя спорт, така че да заслужа уважението на хората. Това може да е по-важно дори от медал. Не всичко е на всяка цена. Важен е начинът, по който правим нещата”, коментира атлетката.
На въпроса как ще продължи кариерата и след Париж 2024, тя отговори, че вероятно последното ѝ състезание ще бъде в Амстердам, където се подготвя от дълги години. Това със сигурност ще бъде последният ѝ летен сезон, а ако формата ѝ позволява – ще изкара и зимата. Зимният сезон завършва с европейското първенство в зала в нидерландския град Апелдорн.
Мирела сподели, че поддържа много добри отношения с първата си треньорка Лили Видева . В присъствието на майка й, бившата атлетка Валя Демирева, която сега е треньор, тя благодари на родителите си, които са я възпитали да се труди и да обича атлетиката. В бъдеще Мирела се вижда в ролята на треньор, защото иска да предаде знанията си на следващото поколение атлети. „Не мога да съм далеч от пистата“, призна олимпийската вицешампионка от Рио2016.
Президентът на Българската федерация по лека атлетика Иван Колев заяви, че ще работи за това на следващите Олимпийски игри в Лос Анджелис през 2028 година България да има поне двойно повече представители, спрямо тези, които ще участват на Игрите в Париж това лято.
Във френската столица България ще бъде представена от петима лекоатлети, като техният брой може да се увеличи до края на квалификационния прозорец на 30 юни. Българските атлети ще имат възможността да затвърдят позициите си в олимпийския ранкинг на Държавното първенство във Велико Търново на стадион “Ивайло” от 28 до 30 юни. От старата столица ще започне и специалната пътуваща изложба на БФЛА с портретите на олимпийските, световни и европейски медалисти в Царицата на спортовете. Следващата спирка ще е Стара Загора, съобщи главният редактор на сп. „Атлетика“ Антон Бонов.
“За пръв път БФЛА има свой собствен you tube канал, в който ще бъдат излъчвани държавните първенства във всички възрасти”, похвали се Иван Колев. Талантливо младо поколение има българската атлетика, стана ясно още от думите на г-н Колев. За Европейското първенство за юноши и девойки имаме 25 квоти, за Световното квотите са 15.