100 години след първия старт, на 24 август започва 71-вата Международна колоездачна обиколка на България

100 години след първия старт, на 24 август започва 71-вата Международна колоездачна обиколка на България

    Общо 22 отбора, от които четири български и осемнадесет чуждестранни, ще застанат на старт на 71-вата Колоездачна обиколка на България, която ще се проведе от 24 до 29 август. Това заявиха организаторите от Българска федерация по колоездене на днешната пресконференция в Пресклуб „България“.

    Състезанието тази година ще отбележи и сто години от първото си провеждане, което е през 1924 година и прави Обиколката на България четвъртата най-стара в Европа след тези на Франция, Италия и Белгия.

   Стартът на Обиколката ще бъде даден на 24-ти август в гр. София пред храм-паметник „Св. Александър Невски“, където състезателите ще преминат 1 км пролог, за да бъдат излъчени носителите на четирите лидерски фланелки и стартовите позиции за началото на  вълнуващия колоездачен тур на следващия ден. По време на Обиколката колоездачната надпревара ще бъде  в 4 категории: най-добро време, най-активен състезател, най-добър катерач и най-добро време за млад състезател (до 23-годишна възраст)., а първият същински етап ще бъде в неделя, 25 август. Той е с дължина от 161,5 километра от София до Троян. Стартът в София ще бъде даден на жълтите павета пред сградата на Народното събрание. Във втория етап ще се карат 108,3 километра от Троян до Казанлък, като ще се премине през прохода Шипка.

   В третия етап на 27 август предстоят 180 равнинни километра от Казанлък до Бургас, а най-дълъг ще бъде четвъртият етап на 28 август – 207,2 километра от Приморско до Сливен.

    Финалът на Обиколката на България ще бъде със 123-километров етап от Сливен до Габрово, като маршрутът на цялото състезание се очаква да даде сериозно предимство на най-добрите катерачи в колоната.

    „За мен е огромна чест да отбележим 71-вата Международна колоездачна обиколка на България, която съвпада със 100-годишния юбилей от първото издание на това велико състезание. Това е символ на традицията и духа на българското колоездене, които продължават да вдъхновяват нови поколения спортисти. С гордост гледаме към бъдещето, като съхраняваме наследството, оставено от нашите предшественици.“, заяви председателят на Българска федерация по колоездене (БФК) Евгени Балев.

„Преди 4 години заедно с Българската федерация п колоездене възстановихме едно от най-значимите колоездачни състезания за професионалисти в България, което в продължение на години заемаше важно място в международния спортен календар. С общи усилия успяхме да възвърнем престижа на надпреварата и ето че тази година отбелязваме 100-годишния юбилей на спортното колоездене в България. Вярвам, че освен в модерен спорт, колоезденето се превърна в кауза за по-добър начин на живот и съм искрено щастлив, че все повече млади хора и деца намират удоволствие в него. Благодарен съм на БФК, че успя за тези години да запали отново искрата и любовта към този спорт, която виждаме не само в обхвата на професионалните състезания.“, сподели Коста Чолаков, председател на УС и главен изпълнителен директор на ДЗИ.

    Тази година ще бъдат раздавани четири фланелка – “жълта” за лидера в генералното класиране, която ще бъде спонсорирана от ДЗИ. “Лилава”, която заменя използваната в последните години “зелена” фланелка за най-активен състезател. Нейният нов цвят е сходен с този на цвета на лавандулата, от която се произвежда лавандулово масло – един от основните продукти на спонсора на тази фланелка Триглав-Еделвайс. “Бялата фланелка на червени точки” ще бъде давана на най-добрия катерач от Хюндай България. Последното трико е “бялото” за най-добър състезател до 23 години, което ще бъде с логото на Министерството на туризма, което за пръв път се включва в провеждането на Обиколката на България, посочи шефът на Българската федерация по колоездене Евгений Балев.

    “Колоездачната обиколка на България преминава през най-красивите места на нашата страна и какъв по-естествен начин да рекламира България чрез нея. Радвам се, че Министерството на туризма, заедно с Министерството на младежта и спорта са спонсори на фланелката за най-добър млад състезател, защото няма по-добро от това млади хора да промотират България като туристическа дестинация. Приоритет за нашето министерство е да превърнем България в целогодишна туристическа дестинация и спортният туризъм е една най-надежните възможности за това”, каза зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева.

    Обиколката на България запазва категорията си от последните издания – 2.2 по стандартизацията на Международния колоездачен съюз (UCI) и има награден фонд от около 25 000 евро.

    Четирите отбора от България, които ще вземат участие в Обиколката, са тези на Хемус Троян, регионален отбор от Пловдив, към който ще бъдат състезателите от Несебър, Левски София и Витоша. Сред чуждестранните тимове ще има представители от Япония, Европа и Северна Америка, а български колоездачи ще карат за отбори от Унгария, Германия и Франция. Заявка за участие има и от шампиона за 2023 година – чеха Михал Шуран, който се очаква да бъде водач на тима на АйТиТи Инвестмънтс.

Прологът от Обиколката на България ще бъде излъчен по БНТ, а останалите етапи ще бъдат предавани в канала в Youtube на Българската федерация по колоездене, както и на страницата във Фейсбук, уточни Евгений Балев.

   Организаторите си пожелаха български състезател да триумфира в Обиколката на България, но според държавния шампион в общия старт в шосейното колоездене Георги Лумпаров е реалистично да се очаква да има българин в топ 10 в генералното класиране. По време на Обиколката ще бъдат изминати над 780 км.

    След Обиколката на България, на 31 август и 1 септември, ще се проведе и традиционното колоездачно състезание “По стъпките на римляните”. То ще се проведе в района на Разлог, Банско и Добринище. Участие в него се очаква да вземат почти всички отбори, които ще карат и в Обиколката на България.