На 45-ата Олимпиада по шахмат в Будапеща този месец българският национален отбор жени в състав Антоанета Стефанова, Нургюл Салимова, Белослава Кръстева и Виктория Радева се класира на 10-о място сред 170 отбора, а мъжкият представителен тим на страната ни в състав Иван Чепаринов, Аркадий Найдич, Мартин Петров и Момчил Петков зае престижното 27-мо място сред 188 участващи отбора. Днес в пресклуб „България“ БСФШ /Българска спортна федерация по шахмат/ в лицето на старши треньорите на националните отбори гросмайстор Петър Арнаудов /жени/ и гросмайстор Кирил Георгиев /мъже/, както и председателят Милен Василев и Симеон Стоичков – член на Управителния съвет – дадоха отлична оценка на представянето на състезателите.
„На втора поредна Олимпиада сме в топ 10“, каза с гордост гросмайстор Арнаудов за носителките на европейската титла отборно през 2023 г. Искахме повече, но мисля, че това е достойно представяне. Отборът е млад, има таланти и се надявам на по-предно класиране следващия път“, добави селекционерът.
„През 2004 – 2006 г бях два пъти на Олимпиади и два пъти се класирахме в топ 10. Последните 10 години бяха много тежки финансово, с огромни задължения на федерацията, тя беше изключена от ФИДЕ /Международната федерация/ и от ЕШС /Европейски шахматен съюз/. Редица играчи отидоха да се състезават в чужбина, и аз 6 години бях в Македония“, върна лентата гросмайстор К. Георгиев и бивш капитан на националния отбор.
Той е благодарен на ръководството на БСФШ за поканата и предоставената възможност да работи за напредъка на любимия спорт като селекционер. „Приех, въпреки че вътрешно се притеснявах. Хубаво е, че отборът бе подсилен с Аркадий Найдич, а Чепаринов, който игра на първа дъска, направи три точки и допусна само една загуба. Това се случи в мача срещу САЩ. Участваха и двама млади шахматисти – Момчил Петков и Мартин Петров, които са на 19 и 23 години. Въпреки това, те имат значими успехи в последните две години”, заяви гросмайстор Георгиев. „Очаквах класиране в 20-ицата, но има 10 отбора, които ни превъзхождат и още 30 наравно с нас“, сподели още националният треньор на мъжкия ни шахматен отбор.
„В хода на турнира имаше проблеми. Първо Найдич имаше такива, но във втората половина той се разигра и завърши с 4 точки. Накрая се разболя Мартин Петров и той пропусна две партии. Въпреки това, справихме се добре. В последния кръг загубихме нещастно от Германия, като при загубата си Момчил можеше да рекламира трикратно повторение, но допусна неточност и партията не бе призната за реми, въпреки че то светеше на таблото.
Този отбор има голямо бъдеще и разчитаме да покажем ръст още през следващата година на европейското първенство. Най-важното е, че успяхме да извадим българския мъжки шахмат от 65-о място, което не ни отива. Ние сме побеждавали пет пъти Русия на шахматни Олимпиади. Никой друг отбор няма такова постижение”, завърши националният селекционер Кирил Георгиев.
“След европейската титла на жените, аз и останалите хора във федерацията си поставихме за цел да съживим шахмата за мъже. Създадохме един отбор с голям потенциал, с млади играчи, лидер Иван Чепаринов и попълнение Аркадий Найдич”, заяви председателят на БСФШ Милен Василев.
“Много хора ни обвиняваха за това, че взимаме чужденци, но на Олимпиада трябва да отидат най-добрите. Сърбия стана европейски шампион с двама руснаци. Момчетата се сработиха и накрая видях истински отбор. Шахматът е индивидуален спорт и трудно се създава колектив. Началото беше колебливо, но на тези състезатели им трябваше време, за да се опознаят като личности. Това се случи бързо и от средата влязохме в нужния ритъм. Абсолютно съм сигурен, че на европейското първенство догодина доста отбори ще се съобразяват с нашия състав. За мен това 27-о място е изключителен успех от морална гледна точка”, каза още М. Василев.
„Много добро представяне е 10-о място на жените. Смятам, че 5-о – 6-о място на следващата Олимпиада е постижимо“, даде своята прогноза за дамите председателят на БСФШ.
Той благодари специално на Столичния общински съвет и на кмета Васил Терзиев за оказаната финансова подкрепа, която е спасителния пояс за участието на България на проведената шахматна Олимпиада, тъй като БСФШ не получава и лев субсидия от държавата. Василев разказа, че министър Георги Глушков отказва на федерацията дори среща. А в същото време БФШ 2022 /Българска федерация по шахмат/, която не е призната от ФИДЕ и ЕШС, но има лиценз за България, е подпомагана от Министерството на младежта и спорта с 38 хил. лв в рамките на тази календарна година по силата на договор, сключен през януари. Василев призова лицензът на БФШ 2022 да бъде отнет, тъй като тя нарушава самия ЗФВС /Закон за физическото възпитание и спорта/, поясни още председателят на БФШ 2022. „Ако вземем лиценза, веднага ще станем домакин на Европейско първенство“, увери Василев. Той съобщи, че 5-членен състав на Върховния административен съд предстои да гледа делото за законосъобразността на самото издаване на спортния лиценз /от бившия служебен министър на спорта Весела Лечева/, но още не е насрочена дата за заседанието. Поканата към БФШ 2022 за сливане на двете централи с участие на техни представители в Управителния съвет е ударила на камък, стана ясно също на пресконференцията днес.
„Ние сме в най-абсурдната ситуация. Имаме европейски шампионки за жени, а ММС отказва всякакви срещи и финансиране на федерацията“, заяви Симеон Стоичков – член на УС на БСФШ.