“АЗ СЪМ ЩАСТЛИВ ПРЕЗИДЕНТ”, призна шефът на федерацията Красимир Инински
Днес в пресклуб „България“ бе своеобразен празник. По случай 100-годишнината на бокса се събраха звездите, които проправиха пътя на нежния пол в този велик спорт и достигнаха най-големите висини – първата ни олимпийска шампионка Стойка Кръстева /Токио’2020/, първата ни световна шампионка Станимира Петрова /Южна Корея, 2014/, първата носителка на медал от Световно първенство за жени Светлана Каменова /Китай, 2012 г/, участничката в първия ни женски отбор на Световно първенство Деница Елисеева /Барбадос, 2010 г/. Поради дълго отсъствие в Германия в красивия букет липсваше първата българка, донесла медал от Европейско първенство за жени Севда Асенова /2007 г, Дания/.
„Аз съм щастлив президент. Винаги съм подкрепял женския бокс. На самата Дейзи Ланг аз съм й помагал“, призна развълнуван ръководителят на родната федерация Красимир Ининиски, който е безспорен лидер за клубовете и преизбиран от тях в продължение на 13 години. Той е категоричен, че ще направи всичко възможно постигнатите успехи да имат продължение и в следващата смяна, която идва след първото поколение на шампионките и медалистките на най-високо ниво. Инински вижда съвсем ясно, че негативизмът към жените в бокса от миналото е напълно преодолян.
„Вярвам, че боксът ще остане в олимпийската програма. В САЩ боксът е на почит.“, заяви той относно неясното бъдеще към момента на великия спорт. Той очаква в началото на 2025 г с избирането на нов президент на МОК нещата да се регулират. Инински разказа, че миналата седмица на конгреса на Европейската конфедерация е очаквал тя да се раздели от IBA / Международната боксова асоциация/ и да се присъедини към WBO /Международната боксова организация, новата организация/, както призовава МОК. Това не се е случило. Проблемът е, че към момента както IBA, така и WBO нямат лиценз. „Никой не печели от това, боксът е заложник“, коментира шефът на БФ. Все пак, той е оптимист и се надява възелът да бъде разплетен.
Европейската шампионка от тази година Светлана Каменова заяви: “Имам още цели, които искам да постигна и ще ги преследвам. Все още не гледам към Лос Анжелис, нека да мине тази година и тогава ще се концентрирам върху 2028 година. За да не се случи това, което стана в Париж, трябва да се изчистят правилата, да има ясен медицински контрол, който да установи пола на всеки състезатели. На ринга да са мъж с мъж и жена с жена.”
Каменова каза, че все още очаква окончателно решение на казуса с тайванката Лин Ю-Тин, от която тя загуби на четвъртфиналите в категория до 57 килограма, и с алжирката Имане Хелиф.
Олимпийската шампионка от Токио Стойка Кръстева сподели, че като треньор всеки ден вижда пламъка в очите на децата и в съзнанието й нахлуват спомени. Зад всяко постижение, зад всеки медал стои огромен труд. „Всички тези успехи са от времето на г-н Инински начело на федерацията. И това е плод на дългогодишна работа, на огромна екипна работа“, подчерта Стойка.
Тя категорично изрази позицията си да се възстанови справедливостта и да не се повтарят отсега нататък срещи на ринга между жени и мъже. „ Всички сме в някаква степен потърпевши“, каза шампионката и показа своя сребърен медал от Световното първенство през 2016 г в Астана, добавяйки „Очаквам един ден този медал да стане златен“. Олимпийската шампионка защити категорично Светлана Каменова и заяви, че ако медицинските факти и за Лин покажат принадлежност към мъжкия пол, Светлана трябва да вземе олимпийски медал от Игрите в Париж.
Възмущение от случилото се в Париж изрази и Станимира Петрова :“Много е грозно това, което се случи“, каза талантливата боксьорка и призна, че тя самата е приела, че може и да не спечели никога олимпийски медал, но застава на страната на правдата. Въпреки огорчението, тя сподели, че никога не е спирала да гледа към олимпийския ринг. „Аз самата имам 10-годишен юбилей в бокса и съм постигнала всичко по време на това управление на федерацията. Лошото е, че когато има проблем, какъвто стана в Париж, цяла Олимпиада никой не говори за спортистите, а само за тези мъже. Това бе тема, която засенчи всичко. Дори българите, които станаха шампиони, останаха на заден план. Вместо да се оценяват нашите успехи, всички говореха за Имане, което е ужасно за останалите спортисти”, посочи Петрова.
Деница Елисеева от своя страна сподели, че златният медал на Стойка Кръстева от Токио е реализирана мечта и за нея самата.
“Боксът не е спорт за всеки, но всеки, който остане в него за по-дълго време, неминуемо го заобичва. За да успее, човек трябва да е готов да даде всичко от себе си. Аз вече минах от другата страна и се опитвам да давам добър пример на децата. Не е важно само да има таланти, но да се влага труд и да са упорити. Обичайте каквото правите, независимо колко е трудно. Аз съм тренирала предимно с мъже. Влизала съм в залата с нагласата, че трябва да постигне повече и именно това казвам сега и на децата”, завърши Елисеева.
Днес Българската федерация по бокс официално обяви, че подкрепя проекта “Аз съм Рада”, който цели превенция срещу домашното насилие и подкрепа за жените, пострадали от него. Ръководителят на проекта Мария Колева съобщи, че проектът е съфинансиран от ЕС и негов изпълнител е Ареа 05, който обединява клубове на Зонта интернешънъл – водеща организация в защита на правата на жените.