Големият български плувец в открити води днес гостува в пресклуб „България“ заедно със своя мениджър Николай Илиев, няколко дни след завръщането си на родна земя от Хавайските острови, където преплува протока Молокай – най-дългия /42 км/ от седемте най-сложни в света, известни като Oceans 7. Това е четвъртият успешен маратон на Цанко Цанков след Гибралтар, Каталина и Кук. „Дължината по права линия е малко над 42 километра, но по данни на лицензирания водач, съм изминал 51 км. и 650 метра с много голямо отклонение от правата линия”, разказа днес световният шампион в ледени води. „Много плувци казват, че Молокай е в топ три по трудност, много рисковано място за старт, също и за финал“, обобщи Цанко.
Две седмици преди старта Цанко стъпва на американска земя, за да има време да се адаптира заради часовата разлика и да води тренировки в Тихия океан. Първоначално се среща с българската общност в Чикаго и посещава българското училище там. Когато започва целенасочена подготовка на Хаваите, има срещи и с представители на Американската асоциация по плуване в открити води.
На 8-ми ноември следобед в 17.49 ч местно време стартира в дълбоките води на Пасифика. „Самото влизане е много трудно, защото се случи от един плаж на остров Молокай, на който имаше 4-метрови вълни”, сподели бургазлията. „Много трудни и тежки условия, на границата на възможностите въобще да се плува. Плувах около 20 минути на светло, след което се спусна нощта и около 13 часа плувах при непрогледна тъмнина“, продължи Цанко.
Огромни вълни, проливни дъждове, кварцово вълнение, при което вълните идват от всички посоки – това са опасностите, на които е изложен плувецът. През цялото време носи гривна срещу акули. Хищниците дебнат отвсякъде, но най-коварната акула сред тях е онази, която е малка, но с толкова остри зъби, че откъсва част от месото на тялото с идеално кръгла форма и плувецът незабавно трябва да бъде изваден от водата. Цанко е късметлия, че е избегнал срещата с такава акула, но коварните медузи не са го подминали. „Пипалата им са като въжета и болката от ужилване е много силна. Причиняват рани. „Наистина по-болезнено ужилване от медуза не бях преживявал. Имаше моменти, в които очилата ми се пълниха със сълзи”, добави Цанко Цанков.
Той разкри, че последните километри са били най-мъчителни. „Молих се да изгрее слънцето и това стана в 6.30 ч. Оставаха 8 км до финала. Когато бяха 6 км, ги преплувах за 6 часа, много бавно се движех, защото има пръстен около остров Уаху с много силни течения“, стана ясно на пресконференцията днес.
“Капитанът ми каза, че се е опитал да изведе финала на плуване до един пясъчен плаж, но поради силните течения за около час и половина съм изминал само около 300 метра, което означава, че в тази посока океанът изобщо не позволява придвижване. Поради тази причина траекторията беше отклонена към възможно най-неблагоприятното и трудно място за излизане на плувания маратон – вертикални скали, където плувецът трябва да издебне момента, за да се закрепи на тези скали, като единствената възможност е да изчакам приливна вълна, която да ме изкачи на около 3 метра. При първия ми опит се подхлъзнах и паднах обратно във водата, получих прорезни рани. При втория опит успях да изляза след 16 часа и 13 минути във водата”, каза още плувецът.
Още същия ден от Американската асоциация по плуване в открити води уведомяват Цанко Цанков, че ще признаят постижението му и то е вписано. Днес българинът показа сертификата, който документира това. Цанко и мениджърът му Н. Илиев благодариха на българите в Чикаго и специално на Боби Кирилов, Георги Бошнаков и Николай Василев, които са оказали подкрепа през цялото време. Специална благодарност талантливият плувец изказа на своите спонсори Община Бургас, Община Царево и фондация „Спорт в България“, които го подкрепят във всички начинания. Всяко участие в плувен маратон е много скъпо, самата такса е висока и тя се увеличава за всеки час във водата, а има и много други разходи. В същото време плувецът не получава пари от наградни фондове, защото такива няма, няма и помощ от държавата, затова спонсорите са единствената финансова опора за българина, който прославя страната ни.