Царици на препятствията: Младите след нас не тренират достатъчно, не искат съвети"

Царици на препятствията: Младите след нас не тренират достатъчно, не искат съвети"

Световната вицешампионка и двукратна европейска шампионка на 100 м бягане с препятствия Светла Димитрова- Пищикова, носителката на бронзов медал от първенство на Стария континент в същата дисциплина Яна Касова и европейската шампионка за девойки Гергана Стоянова – и трите възпитанички на големия треньор Илиян Пищиков – днес гостуваха в пресклуб „България“ по повод 100-годишнината на леката атлетика у нас. Събитието е част от поредицата „Българските имена на Царицата“, която е съвместна инициатива на пресклуб „България“ със списание „Атлетика“. На пресконференцията присъства и президентът на БФЛА Иван Колев.

Светла Димитрова заедно с Ивет Лалова са единствените наши състезателки с 5 участия на Олимпийски игри, подчерта главният редактор на сп. „Атлетика“ Антон Бонов. Светла започва кариерата си в седмобоя и още на 16 г става световна шампионка за девойки в Атина. Две години по-късно защитава титлата си, на Олимпиадата в Барселона 1992 г е 5-а, а година по-късно на Световното първенство е 4-а. От 1994 г тя се отдава на бягането с препятствия, дисциплината в която също печели много медали –два златни на Европейски първенства, бронзов със щафетата 4х100 м на ЕП, сребърен на СП.

„За мен най-ценен е първият медал на първото ми Световно първенство за девойки в Атина през 1986 г. Бях младша възраст и се състезавах със старша възраст, обаче станах шампионка“, върна се в спомена си талантливата Светла Димитрова.

„ И Светла и Гери са най-големите ми конкурентки. Така беше на Държавните първенства. На Европейското първенство в Мюнхен /2002 г/ отидох като дебютант, но бях тренирала с шампионката на Европа Светла Димитрова“, сподели Яна.

„Отидох за златен медал, Пищиков и Светла много ми помогнаха. Сякаш имах двама треньори“, каза днес европейската шампионка за девойки на 100 м с препятствия Гергана Стоянова.

„Пищиков правеше еднакви тренировки за всички. При него сме постигнали най-добрите класирания“, добави Светла Димитрова, която е и съпруга на известния треньор. „Треньорството е занаят и той се краде, Пищиков заимстваше от най-добрите си колеги в чужбина“, отбеляза Яна Касова.

Титулуваните атлетки в бягането с препятствия обърнаха специално внимание на проблема с отстъплението на Царицата на спортовете от върховите постижения в днешната реалност.

 „Сега младите не тренират толкова много, колкото ние тренирахме. От 365 дни в годината 340 съм била на лагери и състезания. Заедно бяхме на лагер по групи дисциплини. Няма и достатъчно кадърни треньори. Базите не са добри, няма финансиране. Без пари не става. Освен това, никой не иска от нашия опит, всички се мислят за велики. Треньорите някъде бъркат, но няма да си го признаят. Вътрешната конкуренция създава шампионите”, заяви Светла Димитрова.

„Сега младите хора не могат да се отдадат толкова много на труд. Като си спомня как беше, сега не мога да си представя, че мога да го повторя. Ходим по 3-4 пъти на ден на тренировка. Сега младите търсят по-малкото съпротивление, а треньорите гледат да не ги натоварват толкова много. А изборът на талантливи деца сега е много по-малък“, изрази мнението си Яна Касова.

„И при девойките и при юношите нещо се пропуква, щом държа националните рекорди за девойки повече от  20 години“, каза европейската шампионка от 2001 г Гергана Стоянова, която в продължение на 23 години държи националния рекорд на 100 м с препятствия /13.02/ и на 60 м с препятствия в зала /8.32/.

Президентът на БФЛА Иван Колев се съгласи с позицията на Светла Димитрова за финансирането и подчерта, че няма тези средства, които да покриват целогодишна подготовка с много лагери, както е било преди. Що се отнася до базите, той изтъкна, че се работи сериозно чрез общините и Министерството на младежта и спорта. Няколко стадиона са в строеж, други няколко са проектирани. Иван Колев смята, че е удачна практиката в миналото за съвместни лагери по групи дисциплини /бягания, скокове, хвърляния/ и тя ще се въведе отново. Освен това, по време на лагерите ще се организират и семинари. „И Светла Димитрова и Христо Марков могат да оказват помощ, но никой не ги търси. Семинарите са подходящ формат да се канят такива лектори. Ето, Илиян Пищиков беше вече лектор в НСА“, добави шефът на родната атлетика.

Светла Димитрова, Яна Касова и Гергана Стоянова получиха от федерацията книгата на Григор Христов „За Царицата с признание и любов“. А на 11-и декември БФЛА ще зарадва своите състезатели, треньори, почитатели с нова книга, посветена на 100-годишнината на Царицата на родна земя.