Проектът „Таекуон-До за правата“ - нови мостове и уникален български модел

Проектът „Таекуон-До за правата“ - нови мостове и уникален български модел

Днес в пресклуб „България“ Централният полицейски таекуондо клуб /ЦПТК/ обобщи резултатите от реализацията на мащабния едногодишен проект „Таекуон-До за правата“ /101133552/, съфинансиран от програмата Еразъм+ на Европейския съюз. Инициативата обедини 360 участници от Белгия, България, Унгария, Словения, Гърция, Румъния, Полша, Латвия, Словакия и Гърция, като представителите от всяка страна насърчаваха решаването на социални и екологични проблеми в съчетание с уважение, дисциплина и работа в екип – принципите на таекуондо. Всеки национален отбор си избра кауза, като се ангажира с конкретни действия за подобряване на средата в своята общност. Във всяка страна се проведоха семинари с млади спортисти и служители на полицията и пожарната служба с цел придобиване на знания за правоохранителните органи и възпитание на чувство за обществена отговорност.

„Събитията в София предложиха уникална платформа за културен обмен между участниците от 10-те държави като посещението на Музея на МВР, Кръглата маса в Полицейската Академия, туристическата обиколка на София и заключителното състезание по таекуондо в зала „Асикс Арена“, сподели днес председателят на ЦПТК Венцислав Игнатов.

В турнира бяха включени и деца между 3 и 8-годишна възраст в духа на програмата „Млади приятели на полицията“. Те показаха своите умения с помощта на модерни технологии за измерване на сила и скорост, което нагледно потвърди значението на ранното приобщаване на децата към спорта. „Всеки участник си тръгна с медал след церемонията по закриването, като отделно бяха връчени трофеи за най-добър състезател. Така изразихме признание не само към спортните постижения, но и към заслугите на участниците в проекта за връзката между спорта и социалната ангажираност”, коментира В. Игнатов. „Най-ценното е, че се създадоха приятелства и това е пример, че таекуондо изгражда мостове между култури, поколения, институции“, каза още председателят на ЦПТК. Проектът приключи с филм, който носи заглавието на проекта.

„След като проектът завърши, на последната ни среща с делегациите всички изразиха желание пак да работят с нас. Искат да пренесат българския опит в работата си, подчерта Игнатов.

„Това е едно революционно събитие и това е бъдещето. Така дословно  изрази своето впечатление президентът на Европейската федерация по Таекуон-До Леонардо Орос Дуек, който бе гост в София“, разказа днес генералният секретар на Европейската федерация Явор Тасев. Вицепрезидентът на Европейската федерация Вирхиния Диониси не пести суперлативите за българските организатори, тъй като чрез своя клуб в Белгия е проследила цялото изпълнение на проекта „Таекуондо за правата“ от началото до края, стана ясно още днес на пресконференцията. Треньорът в ЦПТК Никола Илиев смята, че най-впечатляващото е нагледният пример: “Наша ученичка е пожарникар в район „Люлин“ и това въздейства особено силно на децата“.

„Радвам се, че трениращите таекуондо имаха възможност да се състезават с толкова много спортисти от други държави и усвоиха безценен опит “, каза водещият школата в Елин Пелин и международен съдия Марио Данов.

 Само три седмици по-късно, на Балканската купа по таекуондо в зала „София“, участват рекорден брой състезатели – 770. „В продължение на 2 дни те мериха сили на 9 игрални полета, а Световната купа в Аржентина тази година се проведе на 8 игрални полета“,  подчерта В. Игнатов.