Родните състезатели по екипировъчен трибой се завърнаха от Европейското първенство в Пилзен , Чехия с два златни, два сребърни и два бронзови медала и днес гостуваха в пресклуб „България“.
„Още в движението клек поведох убедително и запазих тази разлика до края, във вдигане от клек и мъртва тяга “, сподели шампионката в кат. 63 кг Радостина Лулева. Тя се изправи срещу 10 конкурентки и ги елиминира в борбата за златото.

Здравко Петров също стъпи на върха в кат. 83 кг, една от най-трудните категории. Валентин Колев в същата категория и с контузия на двете колена грабна сребърния медал в мъртва тяга и бронзовия в клек. „Водих свирепа битка с един литвиец за второто място“, върна лентата той.

Елитните български състезатели, които воюват на континентални, Световни първенства и турнири постигат успехи въпреки оскъдицата – материалната база липсва, сами си набавят оборудването, за което срещат доста трудности. „При нас силовият трибой е хоби, всеки от нас има някаква работа и в свободното време тренира, за разлика от другите страни, в които състезателите изцяло са отдадени на спорта“, сподели Тодор Василев от федерацията.

„Въпреки това сме благодарни на Министерството на младежта и спорта, че за първи път от 2024 г имаме субсидия. Тя е 40 000 лв годишно“, добави той. За подготовката на един трибоец са необходими около 9 хил. лв. за 5-6 месеца. „Нямаме зала, в която на едно място да се подготвят най-добрите състезатели, както е в другите спортове, всички са само в клубовете. Няма как да организираме и лагери“, обясни още Василев. Освен това, екипировъчният силов трибой е значително по-скъп от класическия именно заради екипировката.

Колкото и да са притиснати от трудности и недоимък, родните трибойци не губят силата на духа и гледат към следващите големи събития в международния календар. Емил Кръстев в класическия /безекипировъчния/ трибой, кат. 93 кг, който държи световния рекорд /917 кг в трите движения/ е амбициран през юни да стане световен шампион, което му липсва в колекцията от отличия.

„За мен е много важно представянето ми на Световното първенство също така, защото първите 12 получават покана за най-силния турнир в света, в Шефилд, Великобритания, където тази година поставих световния рекорд“, каза той. Неговата треньорка Ася Чакърова допълни, че през август ще се проведат Световните игри за неолимпийските спортове в Китай, на които Емил също ще гони призово класиране. Световното първенство за екипировъчния трибой е през ноември. „Спортът се развива бурно, масовостта расте“, каза още Чакърова.

Все повече са желаещите да се занимават със силов трибой и то сред юношите, подчерта Т. Василев. Федерацията има 19 клуба в цялата страна.
