Световният шампион на сабя, носител на Световната купа и на още куп отличия в състезателната си кариера Васил Етрополски представи днес в пресклуб „България“ своята програма за управление на фехтовката преди Общото отчетно-изборно събрание на федерацията на 17-и декември. На пресконференцията присъстваха бившият състезател Петър Пейчев, Мариела Павлова – бивш член на Управителния съвет на Академия Етрополски, Джема Грозданова – част от работния екип на мащабния проект „София – европейска столица на спорта“.
„За да съм честен, ще Ви кажа, че отдавна имам тази идея да се кандидатирам за председател на федерацията, но тази година се пенсионирам и мога да се отдам на каузата“, каза легендарният фехтувач, който дълги години живееше в САЩ. Освен това с него се свързват различни хора от фехтовалната общност и споделят за недостига на треньори и състезатели, което окончателно го мотивира да помогне. „ Това ме накара да се замисля как мога да помогна. Вече имам времето и силата да го направя“, заяви В. Етрополски. „Защо точно сега и защо точно аз? Периодът е много важен – започна новият олимпийски цикъл, имаме следващите 4 години. Йоана Илиева на сабя стана трета на Световно първенство, Емма Нейкова е първа при девойките. Трябва да надградим това, което е направено, не да руша. Искам да помогна за развитието на всички дисциплини, и с другите оръжия /шпага и рапира/. Има пречки, аз искам да хвана слабостите и да ги отстраня“, продължи единственият световен шампион в историята на родната фехтовка. Той смята, че е подходящ да поеме ръководството на федерацията и поради това, защото е обединяваща личност, тъй като не е имал конфликти с никого.
В своята програма Васил Етрополски залага на ефективността и логистиката.
Особено внимание обръща на преструктурирането на средства, като се дава предимство на по-важните неща за спорта.
Друг ключов момент от програмата е прилагането на нови идеи и начини за собствени приходи, тъй като финансирането от държавата не е достатъчно.
Връзките с общините е друг акцент, като Етрополски потвърди, че има готовност за съвместна работа.
Отделно той предвижда програма за треньорите, които не достигат. „Ако няма достатъчно треньори, няма как да има състезатели“, каза легендата и си спомни как неговият наставник винаги е бил до него, но други спортисти са се отказали принудително. „В нито едно спортно училище няма фехтовка, защото няма треньори“, подчерта емблемата Етрополски.
Не са подминати и съдиите. Трябва да имаме професионални съдии, независими обаче, не към клубовете“, подчерта Етрополски.
Той държи много на имиджа на фехтовката, като ролята на агресивната реклама е от особена важност. Също така федерацията трябва да има модерен и актуален сайт.
Изграждането на повече зали за фехтовка е също част от съдържанието на програмата на кандидата за ръководител на БФ Фехтовка. Така ще има и състезания в повече градове, а това са приходи за клубовете.
Васил Етрополски не е пропуснал и обединението на фехтовалната общност, а също и прозрачността за всяко решение и неговото изпълнение. Пирамидата на управление ще се изгражда отдолу нагоре – от клубовете към Управителния съвет. Ще се спазва принципът на редовната отчетност, буквално всеки ден или през ден, стана ясно още на днешната пресконференция. Ще се спазват също строго регламентите /напр. на състезания да се явяват тези, които са най-напред в ранглистите/.
Етрополски планира и създаване на клуб на приятелите на фехтовката.
Легендарният сабльор сподели, че се притеснява от лостовете на влияние, които има сегашното ръководство на федерацията, за оказване на натиск върху клубовете. Той не скри, че клубовете към Академия Етрополски са отказали да го подкрепят. Дори да загуби битката за председателския пост във федерацията, той няма да се откаже от фехтовката. „Няма да е затворен пътят ми към фехтовката. Имам някои идеи и ще търся други начини за реализирането им“, категоричен бе звездата.
„Отдавна, от 40 години сме заедно с Васил. Най-много ме вдъхнови енергията му. С него начело ще имаме друго лице и пред Международната федерация. Той може да привлече и хора, които са били във фехтовката, но сега са извън нея“, сподели Петър Пейчев.
„Фехтовката е един от най-интелигентните спортове. Българската фехтовка може повече и се надявам Васил Етрополски да пренесе своите качества на лидер за нейното развитие и бляскаво бъдеще“, каза Джема Грозданова.
Мариела Павлова си спомни как преди десетилетие се е запознала с Васил Етрополски, човек всеотдаен и с достойнство, и с негова помощ чрез Академия Етрополски на северноафриканска държава са изпратени трима наши треньори, единият от тях по фехтовка. „Покрай Васил се запалих за популяризиране на спорта сред децата. Имаме идеи в бъдеще да работим за адаптацията на активни спортисти в живота, след като вече са извън сферата на спорта.