„Белите дробове“ на столицата ни, планината с отлични природни дадености за рекреация, спорт и туризъм е неизползваемо богатство, а институциите отбягват същността на проблема и поемане на отговорност. Това стана ясно днес на нарочна пресконференция в пресклуб „България“ на сдружението за развитие на ски зона „Витоша“ в лицето на Йордан Рангелов, Петър Панков, Веселин Кръстев, председателя на сдружението „София днес и утре“ Венцеслав Банчев и председателя на организацията БАРИС за спортуващи хора с увреждания Павел Савов.

„Преди 5 години регистрирахме сдружението и от 2021 г до днес никоя институция не обръща внимание на предложенията ни за необходимостта от изграждане на нови съоръжения в планината и съответните нормативни промени“, сподели Й. Рангелов, който е инструктор с международен опит и показа документа, адресиран доМинистерски съвет, 5 министерства, Столична община. „След това се обърнахме към президента Румен Радев, който стартира кампанията за втория си мандат от Витоша. До днес също няма отговор“, добави специалистът.

„Най-потърпевши, най-ощетени са децата“, подчерта той. Без отговор е останала два пъти и молбата на сдружението за разговор с бившия кмет Йорданка Фандъкова. Няма комуникация със сегашния кмет Васил Терзиев, чиято Визия /официално оповестен публично документ за бъдещето на планината Витоша/ е „едно пожелание без концепция, без ангажимент кое кога и как да се случи“, сподели още Рангелов. Той и колегите му категорично са на позицията, че не ремонт на старите съоръжения от 60-те и 70-те години на ХХ век, а изграждане на нови лифтове, които покриват съвременните технически изисквания за безопасност, са единствения вариант за модернизация. Плюс това, така се гарантира възможността на хората с увреждания да имат достъп до планината и да могат да спортуват.

Да се сложи край на прехвърлянето на топката между ведомствата и да се намери решение между общината, държавата и „Витоша ски“АД, защото планината е огромен ресурс. За това призова Веселин Кръстев, който буквално е израснал в планината, както казва самият той.
„Сега трябва да се вземат решенията, защото следващият план за управление на природен парк „Витоша“ ще е най-рано след 10 години“, подчерта П. Панков, участник в три Олимпийски игри и знаменосец на две от тях, уважаван ски-бегач. „Визията, която сега ни се предлага, е от 70-те години“, заяви той относно документа на кмета Терзиев. „Симеоновският лифт да се изгради наново и с метрото да се стига до него“, каза Панков. „Новият драгалевски лифт да стига до каптажа и до х. „Алеко“, каквото е инвестиционното намерение на „Витоша ски“ АД. А от „Княжево“ да се стига поне до „Момина скала“ с перспектива в бъдеще и до „Конярника“, като много е важно ски-център „Конярника“ да бъде възстановен, изтъкна П. Панков. „Там има и терен за биатлон – стрелбище и писта за ски-бягане. Климатът е много подходящ – пада повече сняг и по-дълго се задържа. А през лятото там може да се практикува планинско колоездене“, продължи Панков.

Според представителите на гражданските сдружения цялостното обновление на природен парк „Витоша“ ще струва около 150 милиона евро. Това включва не само подмяна на съществуващите кабини и седалки, но най-вече изграждането на нови постаменти, тъй като старите вече са амортизирани и създават пряка опасност за живота и здравето на ползващите лифта.
В миниатюрната държава Андора има 62 лифта и Рангелов си пожела на Витоша също да има така добре организирана ски зона.