Стела Енева с много подаръци и награди по случай 50-годишния й юбилей, Пресклуб „България“ й връчи „Сребърен сокол“

Стела Енева с много подаръци и награди по случай 50-годишния й юбилей, Пресклуб „България“ й връчи „Сребърен сокол“

Днес в пресклуб „България“ звездната лекоатлетка на Параолимпийската федерация Стела Енева изживя незабравими мигове със своите треньори, ръководители, колеги и приятели, които споделиха съкровени спомени и изразиха топли пожелания по случай нейния 50-и рожден ден на тази дата.  

Приказката на трикратната параолимпийска вицешампионка Стела в спорта започва на 25-годишна възраст при треньора Георги Сакеларов, който вече не е между живите. „Той ми казваше, че хората на тази възраст приключват със спорта, но аз бях упорита. Първото ми състезание беше на Световното първенство през 2002 г в Лил, Франция. Като видях зеления килим, се почувствах като Аполон! Тогава разбрах, че мога, че светът е в моите ръце. Трикольорът беше в съзнанието ми, през цялото време си го представях“, разказа преди пресконференцията знаменитата ни атлетка.  

Председателят на Параолимпийската федерация Илия Лалов връчи специално изработен плакет с емоционално посвещение на носителката на три параолимпийски медала /Пекин 2008 и Лондон 2012/, пет медала от Световни първенства и два медала от Европейски първенства.  „Най-напред я видях на Държавно първенство по вдигане на тежести и така реших, че по-добре ще се реализира в тласкането на гюле и хвърлянето на диск“, върна лентата Лалов. „Имаше случаи, когато ми се обаждаше от Варна, че е на тренировка, но треньора го няма. Тя показа, че може да стигне до най-високото в спорта. И медалите от Световни и Европейски първенства по вдигане на тежести го доказват. Искам да благодаря на Стела Енева“, подчерта Лалов упоритостта, постоянството и трудолюбието на голямата българска атлетка.  

Тя получи подарък стилно художествено пано на дървото на живота от своя дългогодишен треньор Георги Гулев, който има заслугите за нейните параолимпийски, световни и европейски медали. С него започва да тренира през 2007 г. „Разбрах, че е готова да жертва личния си живот, 9 години тя беше в Стара Загора / далеч от родната Варна/и изпълняваше всичко, което й казвах“, спомня си с насълзени очи от вълнение Гулев.  На Паралимпийските игри 2008 спечели първо сребро на хвърляне на диск и проля много сълзи, че остана четвърта на хвърляне на гюле. В Лондон 2012 спечели един от най-добрите си медали на диск и й казах: „Стягай се за гюлето“. Мексиканката я победи за златото само с 4 см и тя остана със сребърния медал“, продължи своя разказ Г. Гулев. „Ти си състезател-мечта!“, завърши специалистът.

„Да е жива и здрава и да постига всичко, което иска“  пожела на Стела треньорът Тони Велков, който бе до нея на Паралимпийските игри в Париж миналото лято. „Върхов спортен професионализъм“, така той обобщи характеристиката на звездата. „Постигнахме 4-о място на диск, което е много голямо постижение с оглед на дългата състезателна пауза, която тя имаше. „За мен нейните параолимпийски медали са с цената на златото“, завърши Т. Велков.  

Пресклуб „България“ връчи на Стела наградата „Сребърен сокол“ за характер и спортно дълголетие с пожелание още дълго време да се радва на медали и високи спортни постижения. От древността соколът е символ на юначество, освен това Стела на гръцки означава камък, на латински е звезда. Лекоатлетката съчетава твърдия си характер с постоянния си стремеж към звездни висоти.  

Специално подбран антикварен подарък Стела получи от директорката на Музея на спорта Катя Иванова. На 17-и май т. г. Стела Енева дари единия си параолимпийски медал в музея /на хвърляне на диск, както и самия диск/ и тя вече има специална витрина там.

Председателят на Федерацията за хора със зрителни увреждания Иван Янев също зарадва юбилярката с красив подарък и прочувствено поздравление. Най-близките й приятели също й поднесоха подаръци и й пожелаха здраве, щастие и да продължи напред. Юбилярката сподели, че повече няма да се състезава. Тя обаче никога няма да напусне спорта, ежедневието й е свързано с работа в ММС.